Vojtěch Spurný - BachForAll
  • admin
  • 17.5.2017

Vojtěch Spurný

Cembalista Vojtěch Spurný je všestranným hudebníkem a šéfdirigentem Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně. Hru na klavír a flétnu studoval na Pražské konzervatoř, později pokračoval ve studiu operní režie, dirigování a hry na cembalo na Akademii múzických umění v Praze. Svůj zájem o interpretaci staré hudby a hru na cembalo rozvíjel na holandské Hoogeschool de Kunsten v Utrechtu, kde získal diplom Uitvoerend musicus. Zúčastnil se mistrovských kurzů u takových osobností jako Johann Sonnleitner nebo Helmuth Rilling.

Spurný spolupracoval během svojí dosavadní kariéry operního dirigenta s barokním divadlem Drottningholm Palace, Divadlem J. K. Tyla v Plzni, Göteborg Opera, Oslo Opera House, Staatstheater Hannover, Komorní operou Praha, Národním divadlem a Státní operou Praha. Jako dirigent a interpret nejen staré hudby spolupracoval s několika významnými orchestry, kupříkladu s Českou komorní filharmonií, Chursaechsische Kammerphilharmonie, Pražským komorním orchestrem, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu nebo Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK. Účastnil se prestižních českých i mezinárodních hudebních festivalů jako Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově, na Janáčkově máji, Pražském jaru, Smetanově Litomyšli, Harmonia Moraviae, Wiener Festwochen nebo Carinthischer Sommer.

Mimo již zmíněné působení jako dirigent je Vojtěch Spurný intenzivním hráčem na historické klávesové nástroje včetně čtvrttónového klavíru. Kritika nadšeně hodnotila jeho nahrávky českých klasicistních symfonií pro firmu Alto Records. Podílel se na DVD, které získalo prestižní mezinárodní ocenění Preis der deutschen Schallplattenkritik. Vojtěch Spurný se vedle své umělecké činnosti věnuje editorské práci a pedagogické činnosti. Pro Český rozhlas editoval kritické vydání děl V. J. Tomáška, F. X. Duška a připravil kritické vydání České mše vánoční J. J. Ryby. Je odborným asistentem na cembalovém oddělení Akademie múzických umění v Praze a působí též na Pražské konzervatoři.

0 Comments

Recent posts

Tags