Vystoupí přední česká varhanice Irena Chřibková - BachForAll
  • admin
  • 2.12.2016

Vystoupí přední česká varhanice Irena Chřibková

Na monumentální varhany v basilice sv. Jakuba vystoupí přední česká varhanice Irena Chřibková.

Doprovodí ji někteří členové významné pražské hudební rodiny Vernerových, sopranistka Ludmila Vernerová a trumpetista Jan Verner.

Irena Chřibková studovala v Praze u prof. Milana Šlechty a Národní konzervatoř v Rueil-Malmaison u Paříže. Je titulární varhanicí svatojakubských varhan, největšího pražského varhanního nástroje v bazilice sv. Jakuba na Starém Městě. Zde založila v roce 1996 Mezinárodní varhanní festival a vystupuje zde nejen během liturgií, ale i rámci populárních varhanních koncertů. Chřibková koncertuje v Evropě, Japonsku, ve Spojených státech, Rusku nebo Izraeli. Mimo její interpretační oblibu soudobých děl má silné a přirozené těžiště v díle Johanna Sabastiana Bacha a jeho varhanním odkazu.

 

Jasný a nezaměnitelný soprán Ludmily Vernerové je vyhledáván pro svoji všestrannost a precizní interpretační techniku. Absolventka pražské HAMU debutovala v Komorní opeře Praha, členkou opery Národního divadla v Praze je od roku 2012. V rámci stálého angažmá ve Státní opeře ND pravidelně vystupuje v desítce rolí, od Rusalky Antonína Dvořáka, například po Bizetovu Carmen. Výraznou složkou jejího repertoáru je dobová interpretace duchovní hudby. Pravidelně je zvána na stuttgartskou Bachakademii pod vedením významného Helmutha Rillinga.

 

Jan Verner je výrazný český trumpetista. V současné době koncertní mistr Hudby Hradní stráže prezidenta republiky, vystudoval pražskou konzervatoř ve třídě prof. Josefa Svejkovského. Jako mladý na sebe poprvé silně upozornil jako vítěz Soutěže konzervatoří v Teplicích v roce 1984. Jan Verner je stejně jako Ludmila Vernerova členem souboru Verner Collegium, se kterým vystupuje v Čechách i zahraniční. Jeho repertoár se skládá převážně z hudby barokních mistrů a podílí se na slavnostních bohoslužbách v chrámu Nanebevzetí P. Marie na Strahově a v katedrále sv. Víta.

 

Varhany: 

Koncert v basilice svatého Jakuba Většího na Starém Městě v Praze bude přitažlivý i díky jedinečnému nástroji, kterým svatojakubské barokní varhany jsou. Původní varhanní skříň z roku 1705, která byla dílem známého českého varhanáře Abrahama Starka z Lokte, byla běhen existence varhan několikrát přestavěna. Poslední rozsáhlá novodobá přestavba proběhla počátkem 80. let minulého století, kdy byl rozšířen rejstřík o původní Starkovy hlasy, většinou i s původními píšťalami. Zvuk barokního nástroje je tak zajímavý i četnými romantickými zvukovými barvami. Poslední oprava byla provedena v roce 2011. Svatojakubské varhany jsou největším varhanním nástrojem v Praze a druhým největším v České republice.

 

0 Comments

Recent posts

Tags