Peter Frisée zahraje na varhany - BachForAll
photo3
  • admin
  • 6.12.2016

Peter Frisée zahraje na varhany

Oblast varhanní tvorby je pro Johanna Sebastiana Bacha stěžejním místem. Proto chce mezinárodní hudební festival Bach for All představit další varhanní hvězdu, která v Praze vystoupí. Bude to Peter Frisée a zahraje na varhany v chrámu Matky Boží před Týnem.

Peter Frisée je rakouský varhaník.  Narodil se v Grazu a již v dětství navštěvoval hru na varhany u ErstaTriebela. Po maturitě pokračoval ve studiu varhanní hry v Grazu a ve Vídni u Romana Summeredera. Mezi lety 2003 a 2007 byl generálním sekretářem Haydn SinfoniettaWien. Mimo vedení mistrovských kurzů je od roku 2004 varhaníkem vídeňském kostela AmSchüttel a ve funkci Dekanatskantor děkanátu Vídeň – Leopoldstadt. Peter Frisée je ředitelem varhanního festivalu ve Vídni a za svoji činnost byl několikrát oceněn, mimo jiné cenou Haydnovy společnosti ve Vídni. Je několikanásobným laureátem ceny Orgelwettbewerb Graz St. Peter nebo Prima La Musica. Koncertuje po celém světě. Frisée je zdatným a autentickým interpretem barokní varhanní hudby a důstojným pokračovatelem nesmírně obsáhlé tradice varhanní školy v rakouských zemích.

Varhany v chrámu Matky Boží před Týnem jsou nesmírně cenné. Pochází z druhé poloviny 17. století a nahrazovali mnohem starší varhanní stroj z roku 1573. Současné varhany byly postaveny Hansem Heinrichem Mundtem, rodákem z Kolína nad Rýnem a po částečných zásazích se dochovaly dodnes. Je to poměrně vzácná věc, protože konstrukce píšťal neodpovídala pozdější reformě varhanního zvuku tzv. Řezenské reformy chrámového zvuku. Pro nedostatek finančních prostředků k tomu naštěstí nedošlo. Díky tomu poskytují varhany v chrámu Matky Boží před Týnem nesmírně specifický a autentický zvuk.

0 Comments

Recent posts

Tags