Dora Hájková - BachForAll
  • admin
  • 17.5.2017

Dora Hájková

Dora Hájková (*1996) je v současnosti posluchačkou druhého ročníku bakalářského programu na hudební fakultě Akademii Múzických Umění v Praze, ve třídě prof. Tomáše Strašila.

Narodila se do nemuzikantské rodiny, už v předškolním věku ale rozvíjela své hudební vlohy ve sboru Bambini di Praga. Na violoncello začala hrát v 6 letech na Hudební škole hl.m.Prahy u prof. Hany Kočí, u které nadále pokračovala ve studiu na Hudební Gymnáziu hl.m.Prahy.

Jako sólistka se poprvé představila v Čajkovského Rokokových variacích ve Dvořákově síní pražského Rudolfina, a to za doprovodu Symfonického orchestru hl.m. Prahy FOK, pod taktovkou Marka Šedivého. Na stejném místě provedla také spolu s houslistou Josefem Špačkem – opět za doprovodu FOK a pod taktovkou Petra Altrichtera – Vivaldiho dvojkoncert pro housle a violoncello.

Je čerstvou držitelkou 2. ceny na Mezinárodní Dotzauerově violoncellové soutěži v Drážďanech, kde získala zároveň cenu za nejlepší interpretaci povinné skladby (Dotzauerových Variací na Téma z Weberova Oberona). Úspěšně se zúčastnila mnoha dalších národních i mezinárodních soutěží: Talents for Europe (1. cena), FLAME Competition v Pařízi (finalistka v kategorii do 30 let), Heranova violoncellová soutěž (3. cena), Národní Soutěž konzervatoří (2. cena).

Zúčastnila se mistrovských kurzů u nás i v zahraničí u mnoha inspirativních osobností (Xenia Jankovic, Emil Rovner, Christoph Richter, Alisa Weilerstein, Ole Eirik Ree, Dmitry Kouzov, Jiří Bárta, Michaela Fukačová nebo Evžen Rattay). Účastnila se kurzů komorní hry Ameropa, kde se také stala laureátkou Ameropa Concertante Competition. V roce 2014 byla pozvána na Vocal Arts and Chamber Music Festival do Blacksburgu ve státě Virginie, USA. Měla možnost studovat komorní hru s osobnostmi, jako jsou Shmuel Ashkenasi, Sharon Kam, Min-Sun Yang, Johannes Meissl a dalšími.

Je aktivní komorní hráčkou, už od studia na Hudebním Gymnáziu je členkou klavírního tria ARNYS Trio Prague, které působí i nadále na HAMU pod vedením prof. Emila Leichnera a prof. Ivana Štrause.

Je stipendistkou Nadačního fondu Jiřího Kouta, od roku 2015 členkou orchestrální akademie FOK a také členkou European Union Youth Orchestra, se kterým absolvovala turné po předních evropských hudebních podiích a festivalech (BBC Proms – Royal Albert hall, SummerNights – Concertgebouw Amsterdam, Young Euro Classic – Concerthaus Berlin).

0 Comments

Recent posts

Tags